Sizi birkaç saniye bekleteceğiz. Tatilinizin mükemmel geçmesi için en iyi sonuçları buluyoruz...
Villa ve Yazlık

Patara Antik Kent

Blog > Patara Antik Kent

Patara Antik Kent

Villa ve Yazlık Öneriyor ...

Patara antik kenti Kalkan'a 16 km, Kaş'a  2,5 km uzaklıktadır. Plaja merkezden Kaş Fethiye karayolunun 10. km'sinde Ova girişinde Patara (Gelemiş köyü) yönüne dönülerek ulaşılabilir. Otoyolun üzerinde merkezde büyük yön işaretleri var. Gelemiş köyünden geçerek gişelerden giriş yapılır ve şirin şehir başlar. Patara antik kenti geniş bir alana yayılmıştır. Seyahatinizi planlarken daha fazla zaman ayırmanıza ve yola çıkmaya hazırlanmanıza yardımcı olur. Eski şehrin uzantısında ünlü Patara plajının halka açık alanına geliyoruz. Fethiye-Kalkan arasındaki Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda, bugünkü Ovageleş köyünde bulunan Patara Antik Kenti, Likya'nın en eski ve en önemli şehirlerinden biriydi. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihi değerinin yanı sıra, Akdeniz Caretta-Caretta kaplumbağasının milyonlarca yıldır sıra sıra yumurtlayıp yumurtladığı birkaç kumsaldan biri olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Kent, Doğucasar surları ile Alakur tepesindeki batı surları arasında, güneyde Limanağzı'nda yükselen Kurşunlutepe ile kuzeyde kentin girişi olan Kısık geçidi arasında 10 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. . Xanthos Vadisi'nde yürünebilen tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli bir kent olmaya devam eden Patara, Likya yazıtlarında ve sikkelerinde PTTARA olarak geçmektedir. Helenistik dönemde ve sonrasında Patara, Arap kaynaklarında ise Batara olarak anılmıştır.

Dünyanın en eski deniz feneri;

Fenerin üzerindeki yazıt, deniz fenerinin MS 6/65 yılında Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırıldığını göstermektedir. Dünyanın en eski deniz fenerine Mısır'daki İskenderiye denir. Ancak, fenerin tek bir mimari bloğu kalmamıştır. Hayatta kalan en eski deniz feneri İspanya'nın Lacarunya kentinde bulunuyor. Ancak bu fener de 19 adettir. 19. yüzyılda yeniden yapıldığı için orijinalliğini yitirmiştir.Ayrıca Patara feneri Lacarunya'dan 60 yaş büyüktür. Patara Feneri'ni oluşturan tüm parçalar hala ayaktadır.

Villa ve Yazlık 


Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum