Lütfen Bekleyiniz...

Antiphellos Tiyatrosu

  • 13.05.2022
  • 8961

Antiphellos Tiyatrosu

Villa ve Yazlık Öneriyor...

Antiphellos Tiyatrosu

Antiphellos Kenti, Likya Medeniyeti’nin önemli liman kentlerinden biridir. Çukurbağ köyüne çok yakın Phellos Antik kentinin limanı olarak kurulmuştur. Kaş’ın üzerine kurulu olduğu kent sedir ağacı ticareti ile zengin bir kent haline gelerek Phellos’tan ayrılmıştır.

Phellos ‘Taşlık ülke’ anlamına gelirken, Antiphellos ‘taşlık olmayan alan’ anlamına gelmektedir. Lykia dilinde Habesos veya Habesa adıyla anılmış. Hellenistik Dönem’de ticari girişimler önem kazanır ve Antiphellos, ana şehir olan Phellos’un gerilemesine karşılık daha çabuk gelişir, Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir liman kenti olmuş. Antiphellos M.Ö 2’nci yüzyıl ortasından itibaren, Lykia Birliği’nde tek oy hakkına sahipmiş. Ticari bir kent olarak hem kendi bastırdığı hem de birlik adına çıkardığı sikkeleriyle biliniyor.

Antik kentin kalıntıları Kaş’ın farklı yerlerine dağılmış. İlçenin çevresinde ve doğu- batı doğrultusunda uzayan yarımadada görebileceğiniz kalıntıların içinde günümüze kadar en sağlam şekilde ayakta kalmayı başarmış olan Antiphellos tiyatrosu.

Uzunçarşı’da göreceğiniz, yokuşun başındaki Kral Mezarı, Antiphellos’e ait günümüze kadar bozulmadan gelmiş lahitlerden biri. Aslında bir krala ait olup olmadığı tam olarak bilinmiyor, bu ismi üzerinde aslan başları olmasından dolayı almış. Merkezde, pazar yerinde, limanın girişinde, jandarma binasının deniz tarafında 3 sağlam lahit daha bulunmaktadır.

Antiphellos Antik Kenti Tiyatrosu

Antiphellos Antik Kenti Tiyatrosu, Kaş merkezde çarşıya sadece 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Akropolis tepesinin güney eteğindeki tiyatro yamaca yaslanmış ve muhteşem bir Akdeniz manzarasına sahip. Yirmi altı oturma sırası var.

Oturma sıraları dört dikey merdivenle üç bölüme ayrılmış. Tiyatronun kuzey doğusunda ana kayaya oyularak yapılmış yirmi dört kadın kabartmasının bulunduğu mezar odasını da görebilirsiniz. Akdam Dor Kaya Gömütü olarak isimlendirilen mezar üst mimari yapılarının bazıları hariç tutulduğunda tamamı yaklaşık 4.5 metreye 4.5 metre boyutlarında bir kaya bloktan hafifçe konik bir küp biçiminde oyularak yapılmış.

Mezarın girişinde sütunlu bir ev ile sütünların üzerinde yükselen üçgen bir bölümü var. Mezarın iç kısmında ise 3 taraftan ölülerin yerleştirildiği sıraları görebilirsiniz. Kadınların ve cephe süslemelerinin şeklinden İ.Ö 4’üncü yüzyıla tarihleniyor. 2008 yılında restore edilen tiyatro Kaş’ta güneşin batışını seyretmek için en iyi yerlerden biri.

Villa ve Yazlık

Antiphellos Tiyatrosu

Antiphellos Tiyatrosu
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum
Top